Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej specjalizuje się m.in. W tematyce sztucznej inteligencji, uczenia plinko casino opinie maszynowego, analizy danych, modelowania predykcyjnego czy cyberbezpieczeństwa. Wiedzą z tych obszarów będziemy się dzielić w ramach współpracy z klubem, angażując w nią także naszych studentów. Jesteśmy pewni, że taka zespołowa gra Politechniki z Cracovią przyniesie korzyści zarówno naszym studentom i naukowcom, jak i klubowi – mówi dr hab. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.
Obydwoje należą do Koła Naukowego TRANSPORT, którego opiekunem jest mgr inż. Tymoteusz Rasiński z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu WM. Dorota Zawadzka nie tylko interesuje się pojazdami szynowymi, ale sama jest motorniczą krakowskiego MPK S.A. Mgr inż. Krzysztof Swałdek pracuje w Katedrze Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.
Studenci Politechniki Krakowskiej pracują nad modelem detekcji obrazu, który wykrywa pasożyty pszczół za pomocą monitoring uli wraz z aplikacją. Projekt jest na tyle istotny i nowatorski, że jego fragment został w tym roku doceniony przez międzynarodowe gremium europejskiej edycji prestiżowego konkursu “Seeds for the Future” organizowanego przez firmę Huawei. Spośród 145 studentów i studentek z 23 krajów reprezentacja Polski liczyła 10 osób. Jedną z nich był współtwórca projektu “BeeBrain” Hubert Orlicki. Wspólnie z zespołem na gali finałowej w Rzymie zaprezentowali jego elementy.
Te osoby mogą liczyć na 200 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Maksymalnej liczby punktów, otrzymają tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostaną uczestnicy, których rezultaty będą w puli od 40 do 60 proc. Oni również otrzymują punkty rekrutacyjne – 60.
– Chcemy realizować inicjatywy, które wpłyną na zwiększanie świadomości w zakresie eksploatacji, właściwych i bezpiecznych zachowań wobec tramwajów oraz zwrócić uwagę na charakter pracy motorniczych. Pragniemy, by nasze inicjatywy pozwoliły obalić różne mity, np. Dotyczącego tego, że prowadzenie tramwaju jest proste, bo pojazd jedzie po szynach. Osobiście uważam, że z naszego politechnicznego symulatora tramwaju powinien skorzystać każdy kierowca, który nieprawidłowo zaparkował samochód, blokując tym samym przejazd tramwajów. Niestety, duża część kierowców i pieszych nie zna aktualnych przepisów, przez co nieprawidłowo zachowuje się w ruchu miejskim – tłumaczy Maciej Górowski. – Jednym z naszych priorytetów jest pokazanie z jaką odpowiedzialnością i umiejętnościami wiąże się prowadzenie tramwaju w ruchu miejskim.